Skip to content.

Skirejser og busrejser

Sections
You are here: Home » Busrejser » Eventyrligt minicruise med Silja Line

Eventyrligt minicruise med Silja Line - Finland og Sverige

Eventyrligt minicruise med Silja Line
Ta’ på miniferie og oplev et Silja-kryds mellem Sverige og Finland – og se Stockholm og Helsinki.

Rejsetype: Bus
Antal dage: 3 dage
Hotel: Promonade Class

Rejsebeskrivelse:
1. dag:
Vi starter tidligt, og kører via Helsingør- Helsingborg op gennem det smukke Sverige til Stockholm. Pauser undervejs. I Stockholm kører vi en kort byrundtur, hvor vi bl.a. ser Gamla Stan, Storkirken, Kongeslottet, Operaen, Parlamentet m.m., inden vi kører til Värtahamnen - til Silja terminalen. Vi går ombord på en af Østersøens største krydsningsfærger, med gågade, butikker, cafeer, restauranter,kasino og badeland (husk badetøj). Indlogering i kahytter på ”Promenade Class” med vindue mod gågaden samt bad/toilet. Kahytterne ligger på en af skibets øverste etager. Nu er det tid til at nyde den fantastiske udsejling gennem den stockholmske skærgård – en flot oplevelse. Derefter spisning i buffet restauranten inkl. drikkevarer. Om aftenen er der musik og dans samt show i ”Atlantis Palace”.

2. dag:
Morgenmad i buffet restauranten. Midt på formiddagen lægger vi til i hjertet af Helsingfors – Finlands smukke hovedstad – og kører en byrundtur på ca. 2 timer, hvor vi skal opleve de mange seværdigheder i byen. kirke, Domkirken, Sibelius monumentet, markedshallerne, Esplanaden, Finlandiahuset, Det Olympiske stadion, Operahuset, Parlamentet og meget mere. Derefter tid på egen hånd, til at studere byen nærmere. Helsingfors er kendt for de mange design butikker og for Nordens største varehus – Stockmann. Sidst på eftermiddagen går vi igen ombord, og sejler tilbage til Stockholm. Nu færdes vi hjemmevant på det store skib, og kan nyde de mange tilbud.

3. dag:
Morgenmad i buffet restauranten. Nu er det tid til at nyde indsejlingen til Stockholm – gennem den stockholmske skærgård som består af ca. 24.000 øer – og vi sejler ganske tæt forbi mange af øerne. En flot oplevelse. Efter ankomsten til Stockholm sætter vi kursen mod Danmark., og vi gør stop for pauser undervejs. Hjemkomst kl. 19:00-22:00.
Eventyrligt minicruise med Silja Line
Priser og afgange
Afrejsedatoer Pr. person  
24-09-2010 Kr. 1.995,-
18-10-2010 Kr. 1.695,-
Inkluderet i prisen
  • 2 x overnatning i kahyt på Promenade Class
    2 x morgenbuffet
    1 x aftenbuffet incl. drikkevarer
    Byrundtur i Helsinfors
    Byrundtur i Stockholm
    4-stjernet luksusbus
    Rejseleder
Tillæg og rabatter
  • Tillæg for enevælse: pr. person for enkeltkahyt kr. 640,-
  • Forsikring:
    Afbestillingsforsikring: kr. 120,- Årsrejseforsikring: kr. 199,-
  • Børnerabat:
    Børn u/12 år 50% rabat ifølge 2 voksne
Romfax Webdesign